Рак легені: хто входить до групи ризику?

Рaк лeгeні є oдним із нaйбільш рoзпoвсюджeниx видів oнкoлoгічниx пaтoлoгій у світі. В йoгo oснoві – злoякіснe пeрeрoджeння eпітeліaльниx клітин лeгeні нa злoякісну пуxлину. Цeй вид рaку мaє дужe висoкий відсoтoк смeртнoсті, тoму нa ньoгo слід звeрнути oсoбливу увaгу. Xтo ж нaйчaстішe xвoріє нa рaк лeгeні, тa чи мoжнa вбeрeгтися від дaнoї нeдуги?

Фaктoри рoзвитку рaку лeгeні
Нaйчaстішe рaк лeгeні зустрічaється у чoлoвіків стaршe 50 рoків, які пaлять. Xoчa oстaннім часом відзначається тенденція до зниження середнього віку хворих. За статистичними даними 10% пацієнтів з діагнозом «рак легені» – це особи молодше 45 років, 52% – віком від 46 до 60 років та 38% – від 61 до 75 років. Набагато частіше хворіють чоловіки, але й жінок ця недуга може не оминути.

Рак легені відноситься до агресивних форм раку. Вищі шанси на виживання мають пацієнти, у яких діагностовано периферійне ураження легені, набагато нижчі – з центральною формою ураження.

Чому виникають злоякісні пухлини в легенях, медицина поки не знає. Проте існують фактори ризику, які сприяють розвитку раку легені. До них належать:

  • Куріння. Більше 80% хворих на рак легені – це активні курці. Крім того, небезпечним є й пасивне куріння.
  • Вплив радону. Цей газ є в ґрунті, особливо багато його в підвалах та перших поверхах будинків. Випромінювання від радону сприяє розвитку мутацій у клітинах дихальних шляхів, зокрема і в легенях.
  • Спадкова схильність. При наявності раку легені у кровних родичів ймовірність розвитку даної патології зростає.
  • Похилий вік. Фізіологічне старіння організму знижує його опірність до злоякісних процесів.
  • Професійна діяльність. Ймовірність розвитку раку легені є вищою у представників професій, пов’язаних з контактом з летючими пилоутворюючими канцерогенами. Це, наприклад, азбест, кадмій, хром, миш’як.
  • Хронічні хвороби легенів. Ризик розвитку злоякісної пухлини збільшується після перенесеного туберкульозу та інших пульмонологічних хвороб.
  • Лікування раку легені
    На ранніх стадіях розвитку хвороби її досить важко виявити, оскільки симптоми є стертими. Пізніше у хворого виникає харкання кров’ю, відзначається підвищена втомлюваність, стрімка втрата ваги, його мучить кашель, під час дихання може виникати неприємний запах з роту.

    До методів діагностики раку легені належать: аналіз крові на онкомаркери, бронхоскопія, рентгенографія. Для візуалізації пухлини, визначення її локалізації та розміру використовують КТ. Також може знадобитися біопсія патологічно ураженої тканини.

    Для лікування раку легені можуть використовуватися методи хіміотерапії, променевої терапії, також застосовується хірургічне втручання (яке можливе лише за умови ізольованої, не розповсюдженої на сусідні тканини й органи пухлини).

    Рак легені часто розвивається стрімко, навіть блискавично. До того ж, він може викликати вторинні запальні та гнійні процеси, пневмонію, бронхіт. При ураженні лімфатичних вузлів відбувається їх запалення. У хворого можливий стрімкий розвиток дихальної недостатності.

    Найкраща профілактика раку легені – це дотримання принципів здорового способу життя. Дуже важливо нарешті кинути палити, а також захищати членів своєї родини від пасивного куріння, яке також є вкрай небезпечним. За перших підозрілих симптомів треба звертатися до лікаря, адже ранній початок лікування дає пацієнту набагато більше шансів на життя.

    Автор: Ольга Купріянова

    © Медичний портал Здоров-Інфо 

    При використанні матеріалів статті активне гіперпосилання на zdorov-info.com.ua обов'язкове

    Комментирование и размещение ссылок запрещено.

    Комментарии закрыты.